CISCO - sieťová akadémia

1. Čo je CISCO

Cisco Systems je vedúca svetová spoločnosť v oblasti prenosu dát, hlasu a obrazu a v oblasti LAN a WAN sietí. Takmer všetka činnosť Internetu je smerovaná produktmi Cisco Systems. Do portfólia výrobkov spoločnosti Cisco patria smerovače, prepínače sietí LAN, nosné ATM prepínače, prístupové severy, software pre správu sietí a mnoho ďalších produktov nutných na uskutočnenie LAN a Wan sieťových riešení. Všetky tieto riešenia využívajú jedinečné vlastnosti operačného systému IOS (Intemetworking Operating System) spoločnosti Cisco Systems, ktorý umožňuje vytvoriť homogénnu sieťovú infraštruktúru, založenú na produktoch jedinej firmy .

2. História CISCA

V roku 1993 sa spoločnosť Cisco angažovala v iniciatíve vytvoriť pre vzdelávacie inštitúcie siete, ktoré by boli . praktické a vzhľadom na vynaložené náklady efektívne. Onedlho bolo zrejmé, že nestačí siete iba navrhnúť a nainštalovať, ale že ich treba po uvedení do prevádzky aj udržiavať. George Ward, konzultant spoločnosti Cisco, I zostavil pre údržbu sietí školenie, zamerané na učiteľov a zamestnancov .Zakrátko však zistil, že zamestnancom na štúdium materiálov chýba potrebný čas, a preto sa preorientovali na budúcu generáciu učiteľov: na doterajších študentov. Vďaka úspechu týchto študentských seminárov, vznikol po celom svete dopyt po tom, aby spoločnosť Cisco vyvinula učebné osnovy, ktoré by bolo možné uviesť v podobe nového, rozšíreného kurzu. Pevná forma učebnej osnovy a aktivity v oblasti podpory tak vyústili do programu Cisco Networking Academies. Tento koncept bol pre študentov veľmi príťažlivý a mnohí z nich sa na ňom zúčastnili dobrovoľne, mimo normálnych hodín. Dnes sa na tomto vzdelávacom programe, zameranom na pracovnú prax v oblasti globálnej ekonomiky , zúčastňujú tisícky študentov po celom svete.

3. Lokálna CISCO akadémia

Lokálne cisco akadémie (LCNA – Local Cisco Networking Academy) sú inštitúcie, ktoré sprostredkovávajú študentom v rôznych častiach sveta znalosti z oblastí počítačových sietí v rámci CNAP (Cisco Networking Academy Program). Zároveň študentov pripravujú na získanie medzinárodne uznávaných certifikátov, ktoré im otvárajú nové možnosti a zvyšujú ich cenu na trhu práce. Väčšina Cisco akadémií pripravuje študentov na certifikáciu CCNA (Cisco Certified Network Associate) a CCNP (Cisco Certified Network Professional).