STREDOŠKOLSKÉ ŠTIPENDIUM AKO POŽIADAŤ O ŠTIPENDIUM

AKO POŽIADAŤ O ŠTIPENDIUM

1)  Sociálne štipendium sa poskytuje na základe písomnej "Žiadosti o poskytnutie sociálneho štipendia" žiaka alebo jeho zákonného zástupcu (ak ide o neplnoletého žiaka). Žiadosť platí vždy len na príslušný školský rok. Formulár žiadosti je k dispozícii na sekretariáte školy.

2)  K žiadosti je potrebné priložiť nasledovné doklady:

Ak sa rodine poskytuje pomoc v hmotnej núdzi - štipendium priznané z titulu hmotnej núdze:

• kópiu vysvedčenia za predchádzajúci polrok školského roka, resp. kópiu vysvedčenia zo školy, ktorú žiak naposledy navštevoval
  • aktuálny doklad - potvrdenie z ÚPSVaR o tom, že žiak sa spoločne posudzuje s osobami, ktorým sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v hmotnej núdzi.

Ak sú rodičia zamestnaní, ale príjem rodiny nedosahuje životné minimum - štipendium priznané z titulu životného minima:

• doklad o počte nezaopatrených a počte zaopatrených neplnoletých detí v rodine - potvrdenie ÚPSVaR o poberaní rodinných prídavkov + potvrdenie o počte nezaopatrených detí, potvrdenie o návšteve školy súrodencov
  • doklady o výške všetkých príjmov rodiny, resp. posudzovaných osôb za predchádzajúci kalendárny rok - potvrdenie o čistom príjme fyzickej osoby zo závislej činnosti a daňovom bonuse od zamestnávateľa, potvrdenie o príjme zo samostatnej zárobkovej činnosti, potvrdenie o výške iných príspevkoch a dávok poskytnutých ÚPSVaR (dávky a príspevky v hmotnej núdzi, zaopatrovací príspevok, rodičovský príspevok, peňažný príspevok za opatrovanie, dávky pestúnskej starostlivosti,...), potvrdenie o výške dávok sociálneho poistenia poskytnuté Sociálnou poisťovňou (dôchodky, dávky v nezamestnanosti, nemocenské, materské, ošetrovné,...), potvrdenie o príjmoch určených rozhodnutím súdu (napr. výživné - kópia aktuálneho rozhodnutia súdu s uvedenou výškou výživného)
  • iné doklady o spoločne posudzovaných osobách - rozhodnutie o náhradnej starostlivosti, úmrtný list, doklad o tom, že osoba je nezvestná,...

Za doklady priložené k žiadosti sa považujú originály (resp. overené kópie). Čestné prehlásenie (napr. o dobrovoľnej nezamestnanosti, o neplatení výživného,...) nie je doklad k žiadosti o poskytnutie štipendia.

Kalendárny mesiac na dátume vystavenia dokladov, ktoré preukazujú aktuálnu situáciu v rodine v čase podania žiadosti, sa musí zhodovať s kalendárnym mesiacom, v ktorom žiak podáva žiadosť o štipendium.

3)  Po ukončení 1. polroka školského roku sa výška poberaného štipendia nanovo prehodnocuje a žiadateľ je preto povinný predložiť kópiu polročného vysvedčenia (resp. kópiu výpisu hodnotenia).

4)  Škola zasiela štipendium na bankový účet žiaka (v prípade dosiahnutia veku 18 rokov) alebo zákonného zástupcu žiaka.

Z uvedeného dôvodu je potrebné aby žiak, resp. zákonný zástupca žiaka uviedol v Žiadosti o poskytnutie sociálneho štipendia správne číslo účtu v tvare IBAN.

5)  Vyplnenú, podpísanú žiadosť spolu so všetkými prílohami je potrebné odovzdať na sekretariáte školy.

MIESTO A KONTAKTNÁ OSOBA PRE SOCIÁLNE ŠTIPENDIÁ na SPŠ technickej SNV:

Mgr. Lucia Filipová

sekretariát školy